Tekmovanje RIS 2025

Tekmovanje o razvoju novih analitskih metod v medicini

Rezultati drugega kroga

IME EKIPE REZULTAT PRIZNANJE
Kuharja 86,3 % Zlati RIS
ŠuPEr 85,4 % Zlati RIS
Gamma Γ 83,2 % Zlati RIS
MeLanom 80,3 % Srebrni RIS
Izvidniki 79,6 % Srebrni RIS
we trAI(ne)d 73,5 % Srebrni RIS

* O razdelitvi priznanj in denarnega sklada boste obveščeni naknadno.

Rezultati prvega kroga

IME EKIPE REZULTAT UVRSTITEV V DRUGI KROG
MeLanom 0.839 DA
ŠuPEr 0.838 DA
Izvidniki 0.792 DA
Kuharja 0.746 DA
Gamma Γ 0.693 DA
we trAI(ne)d 0.66 DA
Koncilja 0.557 NE
RISearch 0.491 NE
(ne)fiziki 0.456 NE

Uvrstitev v drugi krog bo določena naknadno

* Ostale ekipe rešitev niso oddale

** Rok za ugovor je 24. marec 2025 do 9:00

RAVEN DATUM IN ČAS PRIČETKA DATUM IN ČAS ZAKLJUČKA
0 – Uvodno predavanje ponedeljek, 3. marec 2025, ob 15:00 ponedeljek, 3. marec 2025, ob 17:00
0 – SLING delavnica torek, 4. marec 2025, ob 15:00 torek, 4. marec 2025, ob 17:00
1. ponedeljek, 3. marec 2025, ob 17:00 ponedeljek, 17. marec 2025, ob 9:00
2. petek, 4. april 2025, ob 9:00 ponedeljek, 7. april 2025, ob 9:00

Novice

  • Uvodno predavanje se bo izvajalo 3.3.2025 ob 15:00 preko aplikacije ZOOM.
  • Dodatno predavanje o uporabi superračunalnika (SLING) za reševanje zastavljenega problema bo potekalo v torek 4.3.2025 ob 15:00 preko aplikacije ZOOM.
  • Prijave so odprte in potekajo na sledečem obrazcu
  • Razpored uvodnega predavanja:
    • prof. dr. Robert Jeraj in doc. dr. Urban Simončič – Uvodni pozdrav
    • prof. dr. Vesna Zadnik – Ozadje problema
    • Maja Jurtela – Predstavitev podatkov
    • Žan Klaneček – Predstavitev naloge
    • doc. dr. Andrej Studen – Ocenjevanje in oddaja
  • Prijave na tekmovanje so zaprte
  • SLING delavnica bo potekala v torek 4.3. ob 15:00 preko aplikacije ZOOM
  • Znani so neuradni rezultati prvega kroga. Rok za ugovor je 24. marec 2025 do 9:00. Uvrstitev v drugi krog bo določena naknadno. Rešitve so naložene k učnim in testnim podatkom na Labkey-ju.
  • Objavljeni so uradni rezultati in uvrstitev v 2. krog. Čestitke vsem tekmovalcem v prvem krogu!

Nagrade

Priznanje srebrni ris prejmejo vsi, ki se uvrstijo na drugo raven. Najboljše tri ekipe prejmejo priznanje zlati ris.

Nagradni sklad: 2000€

zneski so navedeni v bruto vrednostih

Izzivi

Osrednja tema letošnjega tekmovanja je Od prostega do strukturiranega izvida: Patologija pri melanomu.

Vizija in motivacija

V zadnjem času smo priča ogromnemu razmahu medicinskih podatkov, ki nam pomagajo pri boljši diagnostiki in terapiji od razvoja novih merilnih metod, metod urejanja in analize podatkov do izdelave novih napovednih modelov. Gre za interdisciplinarno področje, ki združuje elemente fizike, matematike, statistike in informacijskih znanosti na eni strani ter medicine na drugi strani. Kot takšno ponuja izjemno število izzivov in priložnosti za razvoj novih analitičnih orodij. Kljub temu da je zanimanje dijakov in študentov za to področje ogromno, v Sloveniji ni bilo tekmovanja, ki bi pod eno streho združevalo tolikšen nabor znanj. Zato že četrto leto zapored organiziramo tekmovanje v obliki hekatona, ki hkrati pouči študente naravoslovnih znanosti o izzivih v medicini in tako vzbudi ter motivira ustvarjalen pristop k reševanju resničnih, življenjskih problemov.

Izvedba tekmovanja

Tekmovanje se izvaja v dveh krogih z dodatnim uvodnim seminarjem. Na uvodnem seminarju se udeleženci spoznajo s področjem in kliničnim ozadjem problema. Spoznajo temeljne koncepte, ki služijo kot osnova za razvoj algoritmov, uporabnih na realističnem medicinskem problemu.

Tekmovanje se nadaljuje s prvim, pred-izbirnim krogom, kjer tekmovalci pripravijo predlog svoje rešitve, ki ga podkrepijo s poenostavljenimi primeri reševanja. Na podlagi posredovanih rezultatov se ocenijo inovativnost, primernost in učinkovitost ideje. Najboljši tekmovalci prvega kroga se uvrstijo na drugi krog tekmovanja, ki služi kot državno tekmovanje.

V drugem krogu tekmovalci pripravijo svojo rešitev problema, ki uporablja moderne analitske tehnologije, odvisne od izbranega izziva. Izpolnjevanje razpisanih ciljev naloge se ocenjuje s preverjanjem rešitev na resničnih podatkih, do katerih kandidati niso imeli dostopa. Primerno rešitev oceni komisija, izbrana izmed slovenskih strokovnjakov.

Oblika tekmovanja je t. i. hekaton, kjer so tekmovalci postavljeni pred odprt, realističen problem in tekmujejo v izdelavi najboljše rešitve. Rešitev pripravljajo v skupinah, primernih predpisanemu problemu. Za reševanje uporabljajo lastno opremo, v primeru problemov se vsak primer rešuje individualno z organizacijskim odborom tekmovanja, ki lahko zagotovi omejena materialna sredstva na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Pri reševanju lahko aktivno uporabljajo republiško super-računalniško omrežje SLING.

Pretekla tekmovanja

RIS 2021 – Na tem tekmovanju so se tekmovalci soočili z izzivom na temo diagnoze in prognoze okužbe s COVID-19. Sestavljali so avtomatizirano rešitev, ki bi iz CT slik prsnega koša omogočila čim zanesljivejšo napoved obsežnosti okužbe s COVID-19 v pljučih in tako pomagala pri odločitvah o hospitalizaciji in zdravljenju. Na to tekmovanje se je prijavilo 15 ekip s skupno 35 tekmovalci.

RIS 2022 – Na tem tekmovanju so se tekmovalci soočili z izzivom na temo diagnoze Alzheimerjeve bolezni. Sestavljali so avtomatizirano rešitev, ki bi iz [18F]FDG PET/CT slik možganov omogočila čim bolj zanesljivo razlikovanje med bolniki z AD in normalnimi kontrolami ter s tem omogočila razvoj uspešnih terapij za AD zaradi pravilnega vključevanja AD pacientov v kliničnega preskušanja. Na pacientovi strani pa boljše načrtovanje prihodnosti glede na predviden potek. Na to tekmovanje se je prijavilo 26 ekip s skupno 68 tekmovalci.

RIS 2023 – Na tem tekmovanju so se tekmovalci soočili z izzivom na temo Rak dojke: Kaj nam lahko razkrijejo mamografske slike?

RIS 2024 – Na tem tekmovanju so se tekmovalci soočili z izzivom na temo Segmentacija tumorskih lezij na slikah PET/CT.

Letak

Navodila